KURUMSAL » Tarihçe
Firmamız 1969 yılında Mehmet Çalık tarafından Eski Sanayi Zülali Sokak Konya adresinde saman makineleri ve pulluk parçaları dökümü işi ile hayatına başladı. Daha sonraları, Konya’daki bazı firmalar için 1974 yılına kadar silindir gömleği dökümü yaptı. 1973 yılında altyapı kanalizasyon sisteminin Türkiye’de yeni yeni uygulamaya başlaması sebebi ile Seydişehir’de başlayan kanalizasyon işi için 1974 yılında kanalizasyon rogar kapama elemanları ve yağmur suyu ızgara takımları’nın imalatına başlandı.

O yıllarda kanalizasyon sisteminin yaygınlaşması ve malzeme talebinin artması sebebi ile önce Karatay Sanayi Sitesinde kendi mülkiyetine ait daha geniş bir fabrikaya taşındı. 1981 yılında ikinci fabrikasını açtı. 1988 yılında içme suyu ek parçaları imalatınada başlayarak kapasitesini artırdı. 1990 yılında TS 1478 ve TS 1479 TSE kalite belgelerini aldı. 1996 yılında 2.Organize Sanayi Bölgesinde, 1997 yılında Yeni Dökümcüler Sitesindeki fabrikalarında ürün yelpazesinin ve kapasitesini artırdı. 2000 yılında İşlerin ve üretimin artması ve daha kaliteli üretim için ayrıca torna ve kaynak atölyesini açtı.

2003 yılında kurumsallaşma yolunda ISO 9001:2000 kalite belgesini alarak pik dökümün yanı sıra çelik ve sfero döküm işine başlandı. Kendi bünyesinde oluşturduğu model hanesi ile müşterisinin her türlü talebine anında cevap verdiği gibi kendi laboratuarlarında gerekli test ve ölçümlerde yapılmaktadır. Yıllık üretim kapasitesi; pik dökümde 7.695, çelik dökümde 1.296, sfero dökümde 1.944 ton/yıldır. Üretiminde bulunan kanalizasyon rogar kapak takımları, telekom menhol kapak takımları, elektrik menhol kapak takımları, yağmur suyu ızgara takımları, yol geçiş kanal ızgaraları, vana ve içme suyu ek parçaları, yol kapatma babaları ve iskele dubaları, oturma bankları ve özel tip imalatları ile pik, çelik ve sfero döküm olarak üretiminin %90’ı iç piyasa, %10’luk kısmı dış piyasaya ihraç edilmektedir.

Firma 39 yıllık tecrübesi ve deneyimleri ile sürekli bir gelişme içerisinde olup, şartlara ilk defasında, zamanında ve her defasında uyarak kalitesinden ödün vermeden üretimine devam etmektedir.

E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLARAK GELİŞMELERDEN HABERDAR OLABİLİRSİNİZ...